GHR Natural - revoluční přípravek s unikátními účinky


Dr. Sohne

Objednat GHR Natural


Co je to vlastně růstový hormon

Růstový hormon (RH) hraje velice důležitou úlohu v dětství a mladém věku zejména při růstu organizmu. Produkujeme ho však po celý život. Množství produkce klesá s rostoucím věkem a jeho dodáním můžeme zvrátit mnohé známky stárnutí. Koncentrace hormonu dosahuje vrcholu okolo 20 let a poté postupně poklesává asi o 14 % za každou dekádu.

Nedostatek růstového hormonu znamená špatnou kvalitu života, podlomené zdraví, svalovou slabost a ztrátu síly, obtížné čelení stresovým situacím, úzkost, deprese, nepřiměřenou citovou labilitu, ztrátu paměťových funkcí, ztrátu apetitu především pro maso a živočišné bílkoviny. Dále pomalé hojení ran, lehkou unavitelnost a dlouhé zotavování. Tyto změny spolu se snížením objemu svalové hmoty a zvýšením obsahu tuku nejen viscerálně, ale i v podkoží – převážně na břiše – tvorbou vrásek a snížením libida představují celkové stárnutí organizmu.

Růstový hormon je látka bílkovinné povahy, kterou tvoří buňky předního laloku hypofýzy. V dětství je znám účinek růstového hormonu na regulaci celé řady dějů spojených s růstem. Účinně působí na růst kostí a chrupavčitých částí, ale má vliv také na metabolizmus svalové a tukové tkáně, ovlivňuje krvetvorbu, pomáhá regulovat množství vody v organizmu, působí na receptory v mozkové tkáni a má mnoho dalších funkcí.

Podvěsek mozkový (hypofýza) má přirozenou tendenci produkovat RH, když jsme hladoví a máme nízkou hladinu cukru v krvi. V období puberty a dětství produkujeme RH v pulzech, ve dne i v noci. V dospělosti produkce RH klesá a omezuje se pouze na období hlubokého spánku v noci.

RH je anabolický hormon. Stimuluje růst svalové hmoty, má také funkci podobnou inzulinu. Snižuje hladinu cukru v krvi a pomáhá jejímu využití mozkovými buňkami. V játrech stimuluje produkci růstových faktorů. Máme několik růstových faktorů s rozličnými funkcemi. Nejjednodušší k měření v krvi je IGF-l – inzulinu podobný růstový faktor. IGF- je zodpovědný za kvalitu svalové a kostní hmoty, kůži, vnitřní orgány, vlasy, nehty a jiné.

Tvorba růstového hormonu je nejvyšší v období puberty a s věkem klesá. Kolem 20 let věku začíná postupný pokles produkce růstového hormonu, průměrně asi o 14 % každých 10 let věku. Pokles je ještě výraznější, pokud zažíváme stresové situace, máme nedostatek spánku, přejídáme se na noc.

Mnozí z nás již vědí, že RH je zázračná léčba pro děti, které trpí poruchami růstu. V posledních 30 letech zachránil desetitisíce dětí od jejich fatálního osudu. Nedostatkem růstového hormonu ale mohou trpět i dospělí lidé.

Deficience v dospělosti se manifestuje obezitou, povislou kůži a povadlými konturami těla i obličeje, ztrátou svalové hmoty, únavou, spánkovými poruchami, poruchami koncentrace, paměti a sexuálních funkcí.

V roce 1990 dr. Daniel Rudman z univerzity ve Wisconsinu uskutečnil test na skupině starých lidí, kterým byl vpichován růstový hormon. Výsledek testu byl velice překvapivý a byl publikován v New England Journal of Medicine.

Bylo zde napsáno: “Efekt šestiměsíčního podávání růstového hormonu na svalovou hmotu a tukovou tkáň byl tak výrazný, že odpovídal změnám omládnutí o 10-20 let. Ve své studii Rudman objevil také změny na játrech, slezině a svalech osob užívajících RH. Orgány zmenšující se s věkem se opět zvětšily do jejich mladé podoby.

V roce 1996 FDA umožnila používání růstového hormonu také u deficiencí dospělých.

Anti-aging medicína objevuje stále nové poznatky, jak co možná nejefektivněji ovlivňovat pochody stárnutí organizmu. Také produkci RH dokážeme stimulovat přirozenou cestou.

Přirozenou produkci RH zvyšují živočišné proteiny v dietě - ryby, maso, vejce -, a proto vznikla takzvaná paleontologická dieta, která je zaměřená na značnou konzumaci bílkovin – jak tomu bylo v pravěké době. Tvorbu RH můžeme podpořit také suplementací aminokyselin, například argininem, glutaminem, Iysinem a ornithinem, ale zejména dostatkem kvalitního spánku a pravidelnou sportovní aktivitou.

Při významném nedostatku RH v průběhu stárnutí se podává hormon injekčně, ale jeho dávky jsou velice malé. Množství odpovídá asi jedné desetině dávky užívané v dětství a ženy potřebují dávku mírně větší než muži.

Důsledky fyziologického výpadu somatotropních funkcí

Změny morfologické:

Zvýšení obsahu tuku, nejen viscerálně, ale i v podkoží a na břiše.

Snížení beztukové tělesné hmoty – kolem 7-8 % – především stehenní svaly. Snížená kostní remodelace, vyšší výskyt zlomenin.

Poruchy syntézy kolagenu – tenká vrásčitá kůže v obličeji.

Fyzická výkonnost:

Přestože nejsou specifické histologické změny svalových vláken, je nízká izometrická kontraktilita (nižší svalová hmota, odchylný metabolismus svalové tkáně a defekty v neuromuskulární aktivaci).

Metabolické abnormality:

Zvýšený celkový cholesterol, LDL cholesterol a apolipoprotein B.

Častá inzulinová rezistence, zvýšení hladiny volných mastných kyselin.

Nižší klidový energetický výdej (nižší beztuká tělesná hmota, nižší konverze tyroxin – T4 na trijodtyronin – T3).

Snížení renálního průtoku, glomerulární filtrace, zvýšená natriuréza.

Psychické a sociální změny:

Porušení vnímání kvality života – nepřiměřený pocit zhoršujícího se somatického stavu a zdraví, snížená vitalita, emoční labilita, depresivní ladění, poruchy spánku,

zhoršená koncentrace a paměť.

Možné problémy v partnerských vztazích

Některé aminokyseliny, zvláště arginin ornitin a fenylalanin, mají tu schopnost, že uvolňují růstový hormon z přívěsku mozkového. Růstový hormon (RH) není potřebný jen pro růst dětí, potřebuje jej i dospělá populace.

RH především stimuluje regeneraci tkání. Rány se hojí proto, že RH navádí buňky do poškozené oblasti, kde potom buňky poranění „opraví“. RH dále zvyšuje odolnost našeho těla tím, že posiluje imunitní systém. Stimuluje brzlík, který je umístěn pod prsní kostí k tomu, aby produkoval buňky imunitního systému (T-buňky a  B-buňky), které rozpoznají, pohltí a zničí viry, bakterie a karcinogeny, které napadají naše tělo.

Za normálních okolností přestává být RH vylučován přibližně okolo 30 let věku, když už nepotřebujeme růst, ale je dále uskladněn v podvěsku mozkovém. V oběhu je tedy méně T-buněk, a důsledkem toho je, že se náš imunitní systém stává méně účinným v boji s nemocemi. Všichni víme, že dítěti se pořezaný prst hojí mnohem rychleji, než dospělému. Je to proto, že dítě má v krevním oběhu více RH. Když se imunitní systém stane méně účinným, dochází ke snížení schopnosti těla bojovat s karcinogeny, a látkami, které vedou k ateroskleróze a infarktům. Protilátky se mohou vymknout kontrole, protože v těle není dostatek T-supresivních buněk, které dohlížejí na jejich činnost, a napadají potom tkáně kloubů a způsobují artritidu.

RH rovněž napomáhá při spalování přebytečného tuku a budování svalové hmoty. Mnoho mladistvých neztloustne, i když mají ohromnou chuť k jídlu a nejsou příliš fyzicky aktivní. Schopnost RH přeměňovat tuk ve svalovou hmotu je velkým přínosem i v době dospělosti.

Jak tedy přispět k uvolňování RH v době dospělosti, a tím posílit náš imunitní systém, zeštíhlit tělo a prodloužit si život? Studie ukazují, že RH je vylučován při spánku, usilovném cvičení (lehké cvičení k uvolnění RH nestačí), půstu, pod vlivem několika dalších faktorů. V prodejnách se zdravou výživou jsou k dostání aminokyseliny arginin a ornitin, které úspěšně podněcují uvolňování RH u dospělých. Jsou zvláště účinné, jestliže se berou na lačno před spaním, anebo jestliže to způsobuje nespavost, hodinu před cvičením. Arginin se obvykle dávkuje po 2-5 g denně, pouze pro dospělé, a nesmějí je brát děti a dospívající, dále těhotné a kojící ženy. Dávka přes 20 g denně může způsobit zesílení a zhrubnutí kůže, což ale je reversibilní stav.